Блоги

12 лютого вшановуємо собор трьох святителів: Івана Золотоустого, Василія Великого, Григорія Богослова

Сьогодні наша Церква вшановує пам’ять трьох великих святих, які зробили великий внесок в наше духовне життя. Завдяки переданню трьох Святителів нам відома чиста віра Нікейського Собору. 

Вони пояснили нам догмати про Пресвяту Трійцю, Христове Божество та Пресвяту Євхаристію.

IV ст. – період життя наших святителів. Григорій та Василій були майже однолітками, проте Іван був молодшим від них аж на 20 років. Їх всіх об’єднувала апостольська ревність за святу віру Христову та спасіння душ.

Сьогоднішнє свято є пізніше встановленим, а саме причиною встановлення була велика дискусія церкви в другій половині XI ст. , яка полягала в тому, хто з них є найбільш заслуженим діячем Церкви. Кожен з них мав багато прихильників. Хтось ставив вище Василія Великого, хтось — Григорія Богослова, а ще хтось — Івана Золотоустого.

Дискусія здобула розв’язки завдяки самим трьом святим. Вони троє разом з’явились єпископу міста Евхаїти Іоану і сказали: 

”Ми як один у Бога й нічого нема в нас протирічивого чи дискусійного, а кожен з нас свого часу окремо був натхнений Божим Духом. Тож нема між нами ні першого, ні другого, але як назвеш одного, то за ним ідуть два інші. Встань отже, і накажи тим, що через нас сваряться, щоб не ділилися, бо як за життя, так і після смерті нашим намаганням є всі сторони світу приводити до миру та єдність. Установи отже, святкування нашої пам’яті в один день так, тому що ми – як одне в Бога, а ми будемо помагати прийти до спасіння тим, що святкуватимуть нашу пам’ять.”

Отже, молімось та просімо цих святих про допомогу. А також будьмо як вони, прагнучи миру та єдності.

Підготував бр.Юліан-Володимир Романчук

Інформаційний центр ІФДС