#cьогодні-свято

26 листопада вшановуємо пам’ять святого Івана Золотоустого

Сьогодні, 26 листопада, Свята Церква вшановує пам’ять святого Івана Золотоустого, архієпископа Константинопольського, видатного оратора, котрий легко під натхненням Святого Духа навертав людей до Господа.

Народився в Антіохії близько 347 року в сім’ї військового керівника. Його батько, Секунд, помер незабаром після народження сина, а мати, Анфуса, не стала більше виходити заміж і віддала всі сили вихованню Івана.

Обдарований юнак навчався у кращих філософів і риторів, його наставником був відомий язичницький оратор Ліваній, який покладав великі надії на Івана. У 18-річному віці він відправився до Афін, щоб вдосконалюватися у красномовстві та поглибити навчання з філософії.

У 381 році Золотоустий у своїй Батьківщині став дияконом, а згодом він удостоївся архієпископського сану з осідком в Константинополі.

Святитель був мужем милосердя: давав милостині потребуючим, будував лікарні та благодійні установи. У своїх проповідях викривав вади можновладців, чим нажив собі чимало ворогів, адже не боявся виголошувати правду.

Через деякий час Золотоустого заслали у вигнання до Вірменії, а потім, через два роки, до Піцунди, але в дорозі святий помер. Це сталося в 407 р.

У нашій Церкві маємо Божественну Літургію, яку уклав св. Іван Золотоустий. Він був її реформатором, адже склав її таким чином, щоб вірні могли з усією побожністю та ревно, без розсіяності, молитися до Господа, приймаючи Пресвяту Євхаристію.

Іван Золотоустий — вселенський учитель Церкви, є одним із трьох її «великих святителів», який освітив світ світлом правдивого християнського вчення. Його особливе слово перетворювало серце людини, а життя було насичене випробуваннями та викликами.

Його наука є укріпленням всіх людей, які стараються жити у чеснотах та викорінювати свої недоліки і пристрасті.

Підготував бр. Юрій Гураль