У суботу, 12 листопада, у стінах Івано-Франківської духовної семінарії відбувся вишкіл семінаристів та духовенства на тему «Виклики війни», який провели ректор Львівської духовної семінарії о. Ігор Бойко, спеціаліст у галузі психотерапії п. Марія Тракало та доктор біоетики п. Марія Ярема.
Вишкіл розпочався із молитви «Царю Небесний», яку провів о. Ігор Бойко та подякував Богу за можливість бути в цій семінарії, розповівши що це є одноденний вишкіл для семінаристів та духовенства, в якому порушуються актуальні питання сьогодення.
Опісля о. Ігор до слова запросив п. Марію Тракало. Вступ почався з того, що промовиця перелічила ряд порад для того, щоб вишкіл був більш ефективним, та щоб він торкнувся усіх слухачів.
«В Україні не залишилось жодної особи, яка б не постраждала від війни», – із таких слів розпочалась перша частина промови.
Ці слова п. Марія пояснила тим, що від війни люди страждають не тільки від фізичного насилля, а й від психологічного.
Було гарне роз’яснення різниці між психологом, психотерапевтом та психіатром, після чого промовиця зазначила велику цінність цих професій як і в буденному житі, так і тим більше в реаліях повномасштабної війни.
Також психотерапевт розкрила тему психотравматизму людей:
«В Україні близько 30% людей страждають на стабільну легку форму депресії, навіть про це не здогадуючись».
Цікавим було почути поради, як допомогти військовим у посттравматичному синдромі:
«Травма – це не просто стрес, адже в стресі можна розслабитись».
Ці слова були спрямовані на те, щоб показати те, що переживають військові уже після повернення з передової, зокрема, постійне напруження і переживання, що собою виснажує людину.
Згодом тренінг продовжився, і друга частина почалась з того, що п. Марія вказала на важливість самотурботи.
«Не входь в проблему без ресурсів». Така теза була пояснена тим, що, якщо людина, яка намагається допомогти потребуючій в цьому особі сама є емоційно та психологічно виснаженою, то краще навіть не намагатись, бо в такому випадку може стати гірше, як і тій особі, яка намагається допомогти, так і тій, яка потребує допомоги.
Опісля кожен з учасників конференції мав змогу поставити запитання, які були їм цікаві, і на які п. Марія з радістю та дуже доступно дала відповідь.
У третій частині цього вишколу йшлося про моральні виклики війни, де п. Марія Ярема говорила про розрізнення непрямого та прямого вбивства. Також розповіла про критерії оцінки моральності вчинку. Відтак п. Марія акцентувала увагу на такому понятті, як гнів, говорячи не як про емоцію, а як про чесноту.
«Праведний гнів – це справедливий гнів терплячої людини, яка діє з бажання промовити правду», – наголосила Марія Ярема.
Після цієї лекції відбулася кавоперерва, де вся спільнота мала змогу почастувати гарячими напоями та солодощами, спілкуючись один з одним.
Згодом відбулася четверта частина, яку провів о. Ігор Бойко. Священнослужитель розповідав практичні поради, які стосувалися духовної допомоги родичам загиблих новітніх воїнів на війні і на Революції Гідності.
Він зазначав, що нам потрібно бути постійно з ними у важку хвилину, тому що вони потребують нашої допомоги. Також о. Ігор розповів про свій досвід духовної допомоги родичам загиблим героїв Небесної Сотні у Львівській духовній семінарії у вигляді спільних зустрічей, де родичі могли з іншими вірними розділити своє горе.
Незабаром розпочався перегляд відео сюжету із папським проповідником о. Ран’єро Канталамеса, де він звертався до семінаристів як майбутніх душпастирів, наголошуючи на тому, що найперше вірні прагнутимуть бачити у священнику Ісуса Христа:
«Найголовнішою та остаточною ціллю у вас не повинні бути знання, а Ісус Христос, Якого ви будете прославляти у світі, несучи Його до людей» – зазначив отець.
Наостанок семінаристи мали змогу поставити цікаві запитання о. Ігорю Бойку, який подавав доступні відповіді. Цілоденна зустріч завершилася спільною молитвою “Достойно є воістину”.
Інформаційний центр ІФДС