Новини

У палаці Потоцьких відбулася науково-практична конференція «Українське сакральне мистецтво»

У п’ятницю, 26 квітня, на території палацу Потоцьких, що у м. Івано-Франківськ, відбулася науково-практична конференція «Українське сакральне мистецтво. Богослов’я та історія», у якій взяли участь семінаристи Івано-Франківської духовної семінарії ім. свщмч. Йосафата.

Організатором події став «Простір Інноваційних Креацій “Палац”» спільно з мистецтвознавцем, доцентом кафедри богослов’я Івано-Франківської академії Івана Золотоустого о. д-ром Віталієм Козінчуком.

«Сьогодні ми проведемо чудовий перформанс, який має на меті висвітлити чотирнадцять стацій Хресної дороги. Кожна із них є особлива, адже у ній кожен може віднайти себе. На ній людина проходить свою “via dolorosa”, тобто “дорогу страждань”», — такими словами о. Віталія розпочався духовно-мистецький захід.

За словами душпастиря, у часі війни саме сакральне мистецтво визначає, чи народ має високу духовну культуру, чи вона є відсутньою.

Відтак о. Віталій та брати-семінаристи просто неба провели перформанс «Через хрест до Воскресіння» по стаціях «Хресної дороги», автором якої є п. Осип Сорохтей. Під час моління браття зачитували глибокі розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя — Ісуса Христа під час Хресної дороги й терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.

Згодом розпочалася друга частина заходу — науково-практична конференція на тему «Українське сакральне мистецтво. Богослов’я та історія».

Пізніше на запрошення о. Віталія до присутніх звернувся український художник — п. Ярема Стецик, який поділився досвідом, як духовність ікони відобразилася у його житті.

Першим доповідачем став бр. Тарас Котик, який цікаво висвітлив тему «Інкультурація як зближувальний чинник між християнством та місцевими культурами».

Наступним слово мав бр. Володимир Бурдиляк, який на основі свого дослідження розповів про стінопис та іконостас Архікатедрального і Митрополичого собору Воскресіння Христового м. Івано-Франківськ як богословське малярство.

Відтак свої доповіді представили бр. Юрій Гураль, бр. Андрій Михалюк, бр. Назар Франко й бр. Роман Гериш, які розповіли про символіку й іконографію в українських іконах, вплив української іконописної традиції на сучасні художні практики, іконописну традицію в українській діаспорі, архітектурну та богословську значущість українських іконостасів.

Насамкінець конференції о. Віталій запросив до слова п. Валерія Твердохліба — відомого реставратора, митця, мистецтвознавця, який у сучасному контексті представив давні українські ікони, розповів про техніку їх створення й методи реставрації.

На завершення о. Віталій висловив вдячність організаторам за можливість провести захід, доповідачам за напрацювання, а митцям – за ділення думками у царині богослов’я ікони.

«Малювати ікону – означає бачити світ переображений, світ божественний. Якщо будемо підіймати цінність нашої української ікони й культури, ми обов’язково переможемо!» — мовив душпастир.

Стаття – бр. Володимир Бурдиляк
Фото – бр. Назар Лемик

Інформаційний центр ІФДС