Новини

Про свято Різдво Пресвятої Богородиці

Свято Різдво Пресвятої Богородиці вважається дуже ніжним і чутливим. Саме в цей день відзначається народження Діви Марії, яка стала матір’ю Ісуса Христа. Колись у Назареті жили Анна і Йоаким. У них не було дітей, і вони дуже переживали через це. Діти у євреїв уважалися благословенням, а сім’ї без дітей священники могли б відмовити в прийомі подарунків. Однак це і сталося з Йоакимом. Коли він приніс дари в храм, вони були відкинуті священником. Дізнавшись про це, Анна почала плакати. У цю хвилину перестав ангел над Ганною і сказав:«Ти зачнеш і народиш Дочку, благословенну, вище всіх. Через Неї отримають благословення Боже і всі земні народи. Через Неї буде дано всім людям Порятунок. Ім’я Їй буде Марія ».

І до чоловіка Анни теж прийшов ангел і повідомив, що він стане батьком. І правда, через 9 місяців на світ народжується дівчинка, яка в майбутньому стала надією для народу. По- особливому промислом Божим вони дожили до похилого віку і були бездітні, незважаючи на те, що протягом 50-річного шлюбу молилися Богу про дарування їм потомства, смиренно сподіваючись на волю Божу.

Різдво Пресвятої Богородиці припадає на 21 вересня, а в народі його називають другою Пречистою. На Русі до настання цієї дати хлібороби намагалися зібрати врожай (на це рахунок є приказка: «Прийде Пречиста, і буде чисто».), А пасічники починали готувати бджіл до зимівлі. Обов’язково потрібно було викопати картоплю і засіяти землю житом, щоб встигнути до похолодання і відсвяткувати другу Пречисту, не відволікаючись на нагальні турботи. Тривалість святкування залежала від зібраного врожаю – якщо він був багатим, відзначення тривало два тижні, а якщо мізерним, то всього три дні.

Свято Різдва Пресвятої Богородиці іменується також «Мала Пречиста», «Аспос день».

Свято у віруючих вважається світлим і радісним, тому його широко відзначають усі християни. У храмах проводяться урочисті богослужіння.

Часто на свято, робили частування для гостей.

На стіл обов’язково потрібно поставити страви з зерна і кошик з осінніми плодами – яблуками, сливами, виноградом і грушами в якості подяки природі за її дари, а також страви з зернових.

Колись господині пекли до цього свята спеціальний хліб з «вигравіруваними» на ньому літерами «Р» і «Б» (Різдво Богородиці) і пригощали ним усіх, хто заходив до хати.